Spor ve fair play ilişkisi

Spor ve fair play ilişkisi

fair playSpor ve fair play ilişkisi

 

Spor ve fair play ilişkisi

FAİR PLAY’SİZ SPOR, SPOR DEĞİLDİR.

Spor kişinin kendi ile yaptığı mücadele ve genellikle başkalarıyla yaptığı yarıştır.

Moral yönden FAIR PLAY, hem rakibe hem de kişinin kendisine saygısının bir ifadesidir. Gerçekte yarışma esnasında bu en önemli sorun olup moral değerlerinin ölçülmesi gibi sonucu da doğurur.

FAIR PLAY bir davranış şeklidir.

Kişinin;
Kazansın veya kaybetsin rakibine gösterdiği saygı,
Hakemlere karşı saygı,
Sportmence bir davranışı,

Takımın;
Takımı ister kurallara uysun ister uymasın FAIR PLAY’ i gerçekleştirme çabası;

Galibiyette alçakgönüllülük , mağlubiyette saygılı ve ağırbaşlılık göstermesi gereklidir.
FAIR PLAY bir yerde us’ u temsil ederek sadece spora bir asalet getirmekle kalmaz, aynı zamanda muhtemel kazaları da önler ve sporun var oluşu demektir.

FAIR PLAY sporun var olması demektir.

FAIR PLAY’ ı yalnızca günlük hayata uygulamak için çalışılmış değil fakat aynı zamanda sporun en iyi biçimde olması için çalışılmıştır.

Oyun ödülün dışında düşünülmelidir. Ve ödül değil de centilmenlik örnekleri oyunda var olmalıdır. Oyuncular, spor lideri, taraftarlar, seyirciler kazanmayı istedikleri için hiç şüphe yoktur ki suçlanamazlar.

Spor kişinin yalnızca moral gelişimini ve beden gücünü düzene koymak değil, aynı zamanda ruhunu da koruyup desteklemektir.

Kişinin rakibi ile eşit şartlarda bulunması için samimi arzusu.

Kişinin rakibinin kötü durumundan istifade etmeyi reddetmesi.

Müsabaka sonucunu ciddi bir şekilde etkileyecek olan bedeni kazalara veya malzemelerin kullanılmasından ileri gelen kazalara yol açmamak, düzeltmek veya en azından giderilmesi için çareler aramak. Rakibin karşı karşıya kalacağı haksız durumları gidermek için gösterilen çaba.

Yenmek için aşırı titiz olma fikri. Yazılı kurallar dahilinde rakibe belirli avantajlar sağlamak. Bu kurallardan yararlanarak belirli avantajlar sağlamak. Kendi yarar ve yargısına uygun olmadığı halde hakemlerin kararlarına saygı göstermek. Aleyhine de olsa hakemlerin doğru karar almalarına yardım etmek, anlayışlı, tedbirli ve akıllı olmak.

Kısaca FAIR PLAY galibiyet ve ödülün reddi ile kararlı ve dirençli olarak yalnız yazılı kurallara değil, yazılı olmayanlara da uymak demektir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.