Kız Kulesi

Kız Kulesi hakkında yazı kısa özet bilgi, Kız kulesinin hikayesi

Kız Kulesi

Kız Kulesi, hakkında çeşitli rivayetler anlatılan, efsanelere konu olan, İstanbul Boğazı’nın Marmara Denizi’ne yakın kısmında, Salacak açıklarında yer alan küçük adacık üzerinde inşa edilmiş yapıdır.

Üsküdar’ın sembolü haline gelen kule, Üsküdar’da Bizans devrinden kalan tek eserdir. M.Ö. 2475 yıllarına kadar uzanan tarihi bir geçmişe sahip olan kule, Karadeniz’in Marmara ile kucaklaştığı yerde minicik bir ada üzerinde kurulmuştur.

Bugün gördüğümüz kulenin temelleri ve alt katın mühim kısımları Fatih devri yapısıdır. Kulenin etrafındaki sahanlık geniş taşlarla kaplanmıştır. Üstündeki madalyon halindeki bir mermer levhada, kuleye şimdiki şeklini veren Sultan II. Mahmut’un, Hattat Rasim’in kaleminden çıkmış 1832 tarihli bir tuğrası vardır. Kulenin Eminönü tarafı daha genişçe olup burada bir de sarnıç vardır.

İlk olarak Yunan döneminde bir mezara ev sahipliği yapan bu ada Bizans döneminde inşa edilen ek bina ile gümrük istasyonu olarak kullanılmıştır. Osmanlı döneminde ise gösteri platformundan, savunma kalesine, sürgün istasyonundan, karantina odasına kadar bir çok işlev yüklenmiştir. Asli görevi olan ve yüzyıllardan beri varlığı ile insanlara, geceleri ise geçen gemilere göz kırpan feneri ile yol gösterme işlevini hiç kaybetmemiştir.

Kız Kulesi 2000 yılında restore edilerek, artık çatal-bıçak seslerinin duyulduğu bir mekân haline dönüştürülmüştür. Kız kulesine ulaşım Salacak ve Ortaköy’den sandallarla yapılmaktadır.

Çok eski tarihi geçmişi olan Kız Kulesi, bir zamanlar, Boğazdan geçen gemilerden vergi alınmak maksadı ile kullanılmıştır. Kule ile Avrupa Yakası boyunca büyük bir zincir çekilmiş ve gemilerin Anadolu Yakası ile Kız Kulesi arasından geçişine(o zamanlar gemi boyutları küçük olduğu için geçebilmekteydi) izin verilmiştir. Bir süre sonra Kule, zinciri taşıyamamış ve Avrupa Yakasına doğru yıkılmıştır. Kuleden suyun içinde bakıldığında yıkıntıları görülmektedir.

Kız Kulesinin Hikayesi

Kehanete göre kralın birine, çok sevdiği kızı onsekiz yaşına geldiğinde bir yılan tarafından sokularak ölecegi söylenir. Bunun üzerine kral denizin ortasındaki bu kuleyi onararak kızını buraya yerleştirir. Kaderin kaçınılmazlığını kanıtlarcasına, kuleye gönderilen üzüm sepetinden çıkan bir yılan, prensesin tenine süzülerek zehrini boşaltır. Kral, kızına demirden bir tabut yaptırarak Ayasofya’nın giriş kapısının üstüne yerleştirir. Bugün bu tabutun üstünde iki delik vardır. Yılanın, ölümünden sonra da onu rahat bırakmadığına dair hikayeler anlatılır.

16 Yorumlar

Yorum Yaz
 1. vay çok ilginç

 2. ÇOOK TEŞEKKÜRLER ÖDEVİMDEN 100 ALDIM EMEK VERENLERE TEŞEKKÜRLER SAYGILAR HÜRMETLER… 😀 :))))

 3. Çok teşekkürler

 4. ÇOOOOOOOOOOK TEŞEKÜRLER ÖDEVİMDEN 99 ALDIM

 5. vayyyyyyyyyyy harika thank you hepinize:)

 6. vayyy be harika bu hikaye

 7. çok sağolun

 8. bu hikaya bir harika

 9. coooooooooooooookkkkkk teeesekkurler odevimden 100 aldım emek verenlere saygılar

  1. cokk tesekrler ödevimden 100 sözlü anlatımımdan yüz aldım emek verenlere saygılar 🙂

 10. thenk you ben özetini yazdım ama bizim sınıftaki erkler erkek kulesi neden yok diyolar hikayeyi duyuncada sustular.

 11. harika ödevimden 100 aldım 🙂 😀 :*

 12. çok sağolun çok ilginçmiş 😀

 13. vay be çok güzel ellerinize sağlık =)

 14. teşekkürler kız kulesi maketini sunarken anlatıcaktık. çok çok sağol.

 15. Çok harika gerçekten bu bilgiler zamanında çok yardımcı olabilir. Araştırmayı unutmayalım! Ne kadar araştır o kadar bilgi kazan!’☁️🌟

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.