Günlük makyaj nasıl yapılır ?

Günlük makyaj nasıl yapılır ?

makyaj-nasil-yapilir

Bazı insanlar makyajsızken evden çıktığında kendini çıplak gibi hisseder. Bazıları ise ihtiyaç duyduğu için makyaj yapar. İnsan günlük hayatta neden makyaja ihtiyaç duyar? O sabah uyandığında yüzünde beklenmedik bir sivilce, kızarıklık, morarma, solgunluk ile karşılaştığı için. Ayrıca, makyaj malzemelerinden birini kullandığınızda, çoğu zaman onun yarattığı yan etkiyi kapatmak için başka bir malzemeye ihtiyaç duyarsınız. Şimdi bu temel malzemelerden nasıl yararlanabileceğimize geçelim.

Temel makyaj malzemeleri, fondöten, pudra, göz kalemi, göz farı, eyeliner, rimel, allık, ruj veya dudak parlatıcı ile nemlendiricidir. Bunlardan sadece birini de kullanabilirsiniz, hiçbirine ihtiyaç duymayabilirsiniz de. Pek çok marka, tüm makyaj ürünleri koleksiyonuna sahiptir. Örneğin, Clinique ürünleri göz atabilirsiniz.

Özellikle yaz günlerinde nemlendirici çok önemlidir. Cildiniz yağlı bile olsa, su ihtiyacını karşılamak için nemlendirici kullanmalısınız ki, cildiniz nefes alsın. Hele ki çok sayıda makyaj malzemesi kullanacaksanız, cildinizin üzerinde pek çok yeni tabaka oluşturacaksınız demektir. Halbuki en alttaki nemlendirici, bu durumda bile cildinizin kurumasını önler. Nemlendiriciniz güneş koruyucu özelliğe de sahip olmalıdır.

Fondöten, yüzdeki renk dengesizliklerini, sivilceleri, bereleri kapattığı için pek çok kadının can yoldaşıdır. Cildinizle uyumlu bir fondöten edindiğinizden emin olun. Örneğin yağlı ciltlerin krem fondöten, kuru ciltlerin ise toz fondöten kullanmaması gerekir. Clinique fondöten dalında epey çeşide sahiptir. Yüzünüzde sadece bir bölgeye (örneğin sivilceli kısma) da sürebilirsiniz. Fakat yüzünüzün kalan kısmıyla renk dengesizliği yaratıyorsa, diğer bölgelerde de kullanmanız gerekir.

Fondöten yüzü parlatır ve bu doğal olmayan parlaklığı çoğu kişi sevmez. Bunun için pudra kullanmanız gerekir. Fondöten uyguladığınız her yere pudra da uygulamalısınız. Pudra, fondötenin çabuk dağılmasını, etkisini kaybetmesini de engeller.

Yüzünüzde sizi rahatsız eden bir kusur yoksa, sadece solgun, renksiz göründüğünüzü düşünüyorsanız, sadece yanaklarınıza allık sürmeniz yeterlidir.

Gözler içinse günlük makyajda eyeliner çok ağır bir görünüm verdiğinden, çok tercih edilmez. Onun yerine sadece rimel ya da sadece göz kalemi kullanabilirsiniz. Belli belirsiz bir göz farı da göz kapaklarınıza derinlik katacaktır. Kıyafetinize göre renkler tercih edebilirsiniz ancak ten renginizle de uyumlu olmasına dikkat edin.

Günlük makyajda ruj yerine genellikle parlatıcı tercih edilir. Uygun rengi bulduğunuz takdirde her ikisi de uygundur. Önemli olan, özellikle yaz günlerinde her iki ürünün de, su bazlı olmasıdır. Normalde rujlarda bol miktarda yağ bulunur ve bu durum yaz mevsimi için hem rahatsız edici, hem de sağlıksızdır.

Fondöten ve pudra kullandıysanız, allık da kullanmak zorundasınız. Çünkü bunlar yüzde doğal olmayan tek renkli bir pürüzsüzlük oluşturur. Allıkla hem renk, hem derinlik katabilirsiniz. Örneğin Clinique pembe allık, pek çok ten rengine uyum sağlayan bir renktir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.