Edgar Degas hayatı eserleri

Edgar Degas hayatı eserleri

Edgar Degas

Edgar Degas Hangi akıma aittir.

Edgar Degas (19 Temmuz 1834 – 27 Eylül 1917), tam adı Hilaire-Germain-Edgar Degas olan, Fransız ressam, heykeltıraş ve çizer. İzlenimcilikakımının kurucularından biri kabul edilse de ressam bu terimi reddedip gerçekçi olarak tanınmayı tercih ettiğini açıklamıştır. Tekniği başarılı bir ressam olan Degas, daha çok dans temalı resimleri ile tanındı. Çalışmalarının yarısından fazlası dansçılarla ilgiliydi. Bu çalışmaları aynı zamanda onun hareketin betimlemesindeki ustalığını gösteriyordu. Dans kadar at yarışları ve çıplak kadınlar çizmekte de başarılıydı. Portreleri de sanat tarihinin en başarılarından kabul edilir.

Degas, kariyerinin başlarında tarihi temalar işleyen bir ressam olmayı istedi. Bu sebeple titiz bir akademik eğitim aldı ve klasik sanat üzerine çalıştı. Otuzlarının başlarına geldiğinde kararını değiştirdi. Böylece çağdaş konuları geleneksel metodlarla resmeden, modern yaşamın klasik ressamı haline geldi

Edgar Degas  en önemli eserleri nelerdir ?

Başlıca eserleri: Bellelli Ailesi (1859); Femme a la Potiche (Porselen Vazolu Kadın) 1872; New Orleans”ta Pamuk Pazarı (1872); Apsent İçenler (1876); Akşamüstü Kahvedeki Kadınlar; Yarışlarda Tribünlerin Önünde (1869-1872); Bale Provası (1874); Sahneye Davet Edilen Eli Buketli Balerin (1877); Ütücü Kadınlar (1884); Saçlarını Tarayan Kadınlar (1880-1885); Leğen (1886); tümü Paris, Musee de Jue de Paume; Kadın Şapkacısında 1885, Paris, Durand-Ruel Koleksiyonu); 14 Yaşındaki Küçük Balerin (bronz/heykel; 1881, Londra, Tate Gallery).

Edgar Degas hangi ülkede yaşadı

Edgar Degas meşhur bir Fransız ressamıdır. 1834 ile 1917 yılları arasında yaşamış, Paris”te doğup yine aynı yerde hayata veda etmiştir.

Edgar Degas resime nasıl başladı

Ressam çok küçük yaşlarda resme başladı. On sekiz yaşına geldiğinde evindeki bir odayı stüdyoya çevirdi ve Louvre’daki eserlerin kopyaları üzerine çalıştı. Fakat babası, onun hukuk okumasını istiyordu. Kasım 1853’te Paris’teki Hukuk Fakültesi’ne kaydını yaptırdı. Ancak derslerinden geçmek için hiçbir çaba sarfetmiyordu. 1855 yılında Degas çok saygı duyduğu Jean Auguste Dominique Ingres ile tanıştı. Ingres ona “Çizgiler çiz genç adam. Pek çok çizgi.” tavsiyesinde bulundu. Aynı yılın Nisan ayında Degas, Ecole des Beaux-Arts’a (Güzel Sanatlar Okulu) kabul edildi. Orada Louis Lamothe ile birlikte çalıştı ve Ingres’nin tarzını takip etti. Temmuz 1856’da İtalya’yı ziyaret etti ve bu ülkede üç sene kaldı. O yıllar boyunca Michelangelo,Raphael, Titian ve Rönesans’ın diğer ressamlarının resimlerini kopyaladı. Akademik ve klasik sanat tekniklerini çalıştı ve bu konularda tecrübe kazandı.

1859 yılında İtalya’dan döndükten sonra Louvre’daki resimleri kopyalamaya devam etti. Orta yaşlarına kadar coşkulu bir kopyalayıcıydı. 1860’ların başında çocukluk arkadaşı Paul Valpinçon’uNormandiya’da ziyaret etti. Bu ziyaret sırasında at resimleri çizmeye başladı. 1865 yılında ilk defa Paris Salonu’nda bir eseri sergilendi. Jüri, Scene of War in the Middle Ages isimli tablosunu seçmişti. Bu tablo sergide çok fazla ilgi çekmedi. Gelecek beş sene boyunca Paris Salonu’na resimleri kabul edildi. Fakat Degas daha fazla tarihi resim çizmek istemiyordu. 1866 yılında çizdiği “Jokeyin Düşüşü” artık daha çağdaş konulara eğileceğinin işareti gibiydi. Sanatındaki bu değişikliğin esin kaynaklarından biri de 1864 yılında Louvre’da resim kopyalama çalışması yaparken tanıştığı Édouard Manet idi.

Edgar Degas resimleri 

Dans Sınıfı,1873–1876

Edgar Degas dans sınıfı

New Orleans Pamuk Borsası, 1873

Edgar Degas pamuk borsası

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.