Transformatör Nedir ve Kullanım Alanları

**********************************************************************************

Transformatör Nedir ve Kullanım Alanları nerelerdir ?

Transformatör nedir ?

Transformatör, iki veya daha fazla elektrik devresini elektromanyetik indüksiyonla birbirine bağlayan bir elektrik aletidir. Bir elektrik devresinden diğer elektrik devresine enerjiyi elektromanyetik alan aracılığıyla nakleder. En basit halde, birbirine yakın konan iki sargıdan ibarettir. Eğer bu iki sargı ince demir levhaların üzerine sarılmışsa buna demir çekirdekli transformatör denir.

Transformatörlerin kullanım alanları nelerdir ?

Transformatörlerin çok geniş bir kullanım alanı vardır. Evlerdeki kapı zillerinin, radyo ve teyp gibi araçların çalıştırılması için 220 V’luk gerilimi 8-10-12 V’a düşüren alçaltıcı transformatöre ihtiyaç vardır. Kaynak makinelerin de kullanılan transformatörlerin sekonder sargısı primer sargıya göre çok az sarımlıdır. Sekonder sargıdan elde edilen akım şiddeti çok yüksek olduğundan ısı enerjisi ile kaynak yapmak mümkündür. Eğer ikinci sargı tek sarımdan oluşmuş bir sargı ise ikinci sargıda çok yüksek akım şiddeti elde edilebilir ve metal parçaları ergitilebilir. Bu uygulama indüksiyon fırınlarının temelini oluşturur.

Alternatörlerden alınan elektrik enerjisinin çok uzak yerlere ulaştırılması sırasında nakil hatlarında ısı şeklindeki kayıpları azaltmak için hatlardaki akım şiddetinin çok küçük dolayısıyla gerilimin çok büyük olması gerekmektedir. Böyle bir düzen ile alternatörden alınan 220 V gerilim 20 kat artırılır tekrar 220 V düşürülerek kullanma kolaylığı sağlanmış olur.

Şehirlerde kullanılan akımın alternatif olmasının en önemli sebebi, az kayıp ile dağıtılabilmesidir. Elektrik enerjisinin doğru akım ile uzaklara iletilmesi ve bir şehre dağıtması, her yerde aynı potansiyel farkı sağlanamadığından dolayı yapılamaz. Bunlardan başka transformatörler fabrikalarda, hastanelerde, laboratuvarda olmak üzere çok geniş bir kullanım alanına sahiptir.

**********************************************************************************
admin admin

Yıldız-yıldız bağlantı : Ufak dağıtım trafolarında kullanılır. Nötr hattı %10 üzerine yüklenemez.
Yıldız-zikzak bağlantı: Ufak dağıtım trafolarında kullanılır.Nötr hattı %100 yüklenebilir.
Üçgen-yıldız bağlantı:Büyük dağıtım trafolarında kullanılabilir.Nötr hattı tam yüklenebilir.
Yıldız-üçgen bağlantı:Santraller de kullanılan büyük güç trafoları bu gruba girer.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.